Wygnanie i królestwo, wielkościowość i opadanie w poczucie bezwartościowości, wszechmoc i niemoc – to podstawowe biegunowości w dynamice życia osoby narcystycznej. Metaforyczny opis radzenia sobie z procesem idealizacji i dewaluacji przytacza Historia chasydzka, zapożyczona od Martina Bubera ( austriacki filozof, twórca filozofii dialogu Ja – Ty). Opowieść udziela wskazówek, w jaki sposób doświadczając tak intensywnych skrajności, utrzymać równowagę i zachować życie!
Historia chasydzka ( Martin Buber, Opowieści Chasydów)
"W historii tej król staje przed dylematem. Jego dwaj najbliżsi przyjaciele z dzieciństwa, nadużyli powierzonej im władzy i musieli zostać skazani za okrucieństwo swych zbrodni. Królestwo oczekuje skazania ich na śmierć. Choć król przyznaje, że jego przyjaciele zasługują na karę, nie może zmusić się do jej wykonania. W końcu znajduje kompromis, który akceptuje on sam i jego poddani. Nad głębokim wąwozem rozciąga linę. Ogłasza, że że jeśli więźniom uda się przejść bezpieczne po linie na drugą stronę wąwozu, kara za przewinienia zostanie im odpuszczona. Pierwszy człowiek stanął na linie, rozkładając ręce na boki dla równowagi. Powoli i ostrożnie przeszedł na drugą stronę wąwozu. Drugi więzień zawahał się i zwrócił się do pierwszego o radę: "Jak to zrobiłeś bez upadku?" - krzyknął,
"To było proste” - odpowiedział drugi,
"Zawsze, gdy czułem, że wychylam się zbyt mocno na jeden bok, ostrożnie przechylam się nieco w przeciwną stronę i poprawiam swoją pozycję. W ten sposób utrzymałem równowagę na całej linie”
Historia chasydzka przytoczona na podstawie tłumaczenia z artykułu: The Narcissistic Tightrope Walk: Using Gestalt Therapy Field Theory to Stabilize the Narcissistic Client, ELINOR GREENBERG, PH.D., Gestalt Review 9 (1): 58-68, 2005.
Anna Bal - psycholożka, psychoterapeutka humanistyczno- egzystencjalna (Gestalt). Prowadzi w Warszawie psychoterapię indywidualną oraz par (http://annabal.pl/). Pracuje też w języku rosyjskim. FB