Psychoterapia par

falka1Psychoterapia par

Kiedy warto skorzystać z terapii par ?

Jeśli czujesz, że w Waszej parze pojawiły się trudności z porozumieniem, wyrażaniem niektórych uczuć, przeżywacie kryzys i zwątpienie, trudności w obszarze intymności i seksualności, albo zdarzyły się inne nieprzewidziane historie, które wpłynęły na Wasz związek, a jednak zależy Wam na tym, żeby być razem, warto skorzystać z psychoterapii par.

W czym terapia par i małżeństw może pomóc?

- Pomoże zobaczyć co takiego się dzieje w waszej relacji, że pojawiły się kłopoty (czasem indywidualne problemy każdego z partnerów odwołują się do ich wczesnych relacji z pierwszymi opiekunami)

- Pomoże zrozumieć i znaleźć źródło obecnych w waszym związku konfliktów czy kryzysu

- Pomoże przyjrzeć się waszej sytuacji „z boku”, nabrać dystansu, zrozumieć, jakie historie rodzinne spotkały się w waszej parze i działają nieświadomie, więc trudno się nimi zająć mimo szczerych chęci (w takiej sytuacji terapeuta może zaproponować stworzenie genogramu rodzinnego, co w graficzny sposób pozwoli prześledzić jakie relacje w poprzednich pokoleniach wpłynęły na jakość waszej aktualnej relacji)

- Pomoże zgłębić tajemnicę w jaki sposób to właśnie wy dobraliście się w parę i tworzycie związek, jakie nieświadome czynniki wpłynęły na fakt waszego połączenia się, a także jak wzorce przywiązania każdego z partnerów kształtują obecną relację

- Pomoże Wam w usłyszeniu siebie wzajemnie, skuteczniejszemu wyrażaniu swoich indywidualnych potrzeb , co czasem wymaga nauczenia kilku prostych zasad skutecznej komunikacji, służącej porozumieniu bez omijania trudnych i krępujących tematów.

- a czasem pomoże wam dostrzec to, co dawno już straciliście z oczu, czyli jaki początkowy potencjał waszej dwójki sprawił, że jesteście razem, czyli przywrócić w miarę możliwości wzajemne zaufanie i zainteresowanie

Związek dwojga ludzi to prawdopodobnie najbardziej zagadkowa i zarazem budząca intensywne emocje sytuacja wśród relacji ludzkich. W jaki sposób dobieramy się w pary? Wydaje się, że w sposób naturalny i zwyczajnie ludzki staramy się stworzyć bezpieczną i bliską relację z drugim człowiekiem, kochać i być kochanym, mamy nadzieję na wspólne szczęśliwe życie, towarzyszenie sobie w różnych jego okolicznościach.

Czasem jednak gubimy się we wzajemnych oczekiwaniach, zmiennych uczuciach, niezrozumieniu, rozczarowaniu czy też zaczynamy rozmijać się w codziennych ścieżkach i natłoku spraw. Przekonujemy się, że stworzenie takiego związku, o którym marzyliśmy czy też bycie w długoletniej relacji partnerskiej jest dużym wyzwaniem.

Pojawiają się myśli o rozstaniu, zmianie partnera, poczucie bezradności: co ja takiego robię, że w moim związku nie mogę być szczęśliwy, choć robię wszystko co potrafię. Może zastanawiam się nad tym, z jakiego powodu po raz kolejny wchodzę w podobną relację, której chcę i potrzebuję, a coś stoi na przeszkodzie w spełnieniu.

W życiu każdej pary na drodze rozwoju i biegu życia pojawiają się też naturalne kryzysy, które można uznać za rozwojowe, a czasem jednak stanowią źródło niekończących się nieporozumień, czy cierpienia wywołanego wzajemnym niezrozumieniem.

Związek dwojga ludzi to często sytuacja, w której ujawniają się indywidualne problemy każdego z osobna, wówczas terapeuta pomoże Wam zorientować się, czy w danym momencie Waszego życia korzystniejsze jest sięgnięcie po indywidualną pomoc psychoterapeutyczna jednego lub obojga partnerów.
Sesje psychoterapii par odbywają się zwykle raz na dwa tygodnie.

Cennik:

Konsultacja pary i sesja terapeutyczna:  300 zł | 60 minut